15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 http://yollarbenibekler.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
Motosikletle tek başına yollarda olmak… motosiklet tek basina

Motosikletle tek başına yollarda olmak…

Yaz ayları geliyor ve motosiklet gezileri için güzel günler yaklaşıyor. Tabii iki teker kullanan neredeyse herkesin uzun veya kısa bir yolculuk planı, rotası var. Kimi grup halinde sürüş severken, benim gibileri de tek başına yolculuk etmeyi tercih ediyor. Gelin size benim gibi arkadaşların, neden motosiklet yolculuklarını tek başına tercih ettiğini kısaca anlatayım.

 • Motosikletle tek başına yollarda olmak… 21041760 288893184925418 4414858056777596928 n 300x300Motorla tek başına olmak bir nevi ZEN hali yaratıyor. Şaka değil bu dediğim, yollarda saatleriniz geçerken, iş hayatının yoğunluğundan, şehrin stresinden, sizi daraltan bir çok unsurdan uzaklaşma hissi, yola odaklandığınız anda zihninizin diğer hiç bir konuya odaklanmaması sizi rahatlatıyor.
 • Motosiklet ile yolculuğu tek başınıza yaptığınızda, grup sürüşlerindeki bir çok riski ardınızda bırakmış oluyorsunuz. O sürekli aynadan kontrol etmek zorunda kaldığınız dengesiz ekip üyesini, sizinle tempoyu uyduramayanlara ayak uydurmak, veya sürekli gazlayıp uzamak isteyenlere yetişmek gibi size baskı oluşturan unsurlardan uzak dilediğiniz şekilde yollarda oluyorsunuz.
 • Tek başına motosiklet sürdüğünüzde nerede duracağınıza, ne zaman duracağınıza siz karar veriyorsunuz. Tekirdağ’da nerede köfte yenir diye tartışan bir topluluğu beklemek yerine, yolda gözünüze kestirdiğiniz yerde yemeğinizi yiyorsunuz. Hoşunuza giden bir manzara gördüğünüzde fotoğraf çekmek için durduğunuzda ekip sürüşünü bozmuş olmuyorsunuz.
 • Motosiklet ile yollarda yalnız gezdiğinizde, durduğunuz yerde ne kadar mola vereceğinize siz karar veriyorsunuz. Dilediğiniz yerde dilediğiniz kadar mola veriyor, ne “hadi gidelim artık” diyenlere ayak uydurmak zorunda kalıyorsunuz, ne de son anda lavabo ziyareti yapan kişiyi beklemekle vakit harcıyorsunuz.
 • Motosiklet yolcuğu tek başına olunca, rotayı dilediğiniz gibi değiştirme şansınız daha fazla. Bir an önce rotayı bitirmek yerine, haritada gözünüze o anda çarpan bir yere gidonu kırma keyfi çok güzel.
 • Motosiklet yolculuğu tek başına yapılınca, daha bir kendine meydan okuma halidir. Yüzlerce kilometrelik rotayı bir günde bitirdiğinizde zihinsel bir tatmin yaşadığınızı hatırlatayım.

Tüm bunların yanısıra size motosiklet ile tek başına yola çıkmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini de kısaca anlatayım.

 • Motosikletle tek başına yollarda olmak… 17881849 1912899132259264 9179407742295605248 n 300x300Yola çıkmadan önce motosiklet bakımını yapın, veya yaptırın. AYSEL olarak adlandırılan AKARYAKIT – YAĞ – SU – ELEKTRİK – LASTİK kontrolünü tam olarak yaptığınızdan emin olun. Çünkü yolda tek başınıza bir arıza yaşadığınızda işiniz epey zor olacaktır.
 • Rotanızı iyi planlayın. Motorunuza ve sürüş alışkanlıklarınıza göre ayarlayacağınız mesafelerde duracağınız yerleri önceden belirleyin, hangi yollardan gideceğinizi, yolun durumunu araştırın. Telefonunuzdaki uygulamalarda rotanız kayıtlı olsun, hatta Google Haritaları üzerinde rotayı oluşturup, rotanın bir çıktısını muhakkak cebinizde taşıyın. Olur da, telefonunuzun şarjı biter, arıza yapar, elinizde bir kılavuz olarak yanınızda bulunsun.
 • Yola çıkmadan önce uykunuzu iyi aldığınızdan emin olun. Ağrı sızı hissettiğinizde mola verin. Yolda veya yola çıkmadan önce ağır yemeklerden uzak durun.
 • Lokasyonunuzu bilen birileri mutlaka olsun. İster mola verdiğinizde eşiniz, dostunuz, yariniz, ailenizden birisi ile iletişime geçin, ister Whatsapp uygulamasının sürekli lokasyon paylaşma özelliği gibi bir çözüme başvurun, ama nerede olduğunuzu en az bir kişi bilsin.
 • Motosikletle tek başına yollarda olmak… 18252516 1278561185573338 7653414172788523008 n 300x300

  Antalya yolculuğunda Bozüyük’de otel odasında ertesi günün yol hava durumunu incelerken.

  Yolun hava durumunu mutlaka kontrol edin. Özellikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesindeki “yol hava durumu” sistemi işinizi görecektir. Android kullanıcıları için ise Flowx isimli uygulamayı tavsiye ederim. Ne yazık ki bu uygulama ios için yok, Apple kullanıcıları AccuWeather uygulamasından faydalanabilirler.

 • Cesaret ile aptallık arasındaki sınırı asla aşmayın. Gereksiz hıza ihtiyacınız yok, ayrıca sürekli yüksek hızda kullanmanız, daha çabuk yorulmanızı sağlayacağından, günlük 500 km üstü yolculularda rotayı tamamlayamayacak kadar yorulabilirsiniz.
 • Lastik tamir kiti ve ufak bir alyan takımı (genelde motorlarınızın artçı koltuğunun altında olur) bulundurmayı unutmayın.

Sonuç olarak, motosikletle tek başına seyahat hem keyifli, ancak bir o kadar da dikkat gerektirir. Tekeriniz düz bassın.

Paylaş:
Kategori:Genel, Manşet
Önceki Yazı
Turing tarafından yayınlanan Motosiklet El Kitabı
Sonraki Yazı
Honda 56194 motosikleti geri çağırdı…

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: