15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://yollarbenibekler.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
Motovlog İçin En İyi 7 Video Düzenleme Programı motovlog video programlari

Motovlog İçin En İyi 7 Video Düzenleme Programı

Youtube, her sürekli değişim gösteren bir sosyal mecra olduğu kadar, kullanıcılarına nahoş sürprizler yapmaktan da çekinmeyen bir yapıya sahiptir. Geçtiğimiz aylarda, belirli sayıdan az takipçinin olduğu kanallarda para kazanma imkanının iptal edilmesi, daha öncesinde de çektiğiniz görüntüleri sistem üzerinden düzenleyebileceğiniz Youtube Editor sistemini iptal etmesi bu nahoşluklara en bariz örnekler.

Video düzenleme programlarını sizlere anlatacağım bu yazıda, kullanım kolaylığı ve çıkan sonucun profesyonel bir videoya yakın elde edilebilmesi kriterlerini ön planda tutacağım. Her ne kadar fiyat, olması gereken en önemli kriterse de, bir çok kullanıcının evlerinde bu yazılımları satın almadan kullandıklarını tahmin etmek çok da zor değil. Bu yüzden yazılımların fiyatlarını eklemeyeceğim. Ayrıca Avide Media Composer, Autodesk Smoke ve Final Cut Pro gibi, fazla profesyonel yazılımlarla da vakit kaybetmenize gerek olmadığını düşünüyorum. Sonuçta, aynı anda 8 kameradan kayıt alıp, hepsinin LUT ayarlarını eşitlerken, sesin senkronlanması gibi detaylara girmeyeceksiniz.

Listede bulunan yazılımlar arasından seçim yaparken, arayüzünün size en aşina olanını seçmenizde fayda var. Çünkü sadece aksiyon kamera ile elde ettiğiniz videoları düzenlemeyi öğrenmek için, elinizdeki bilgisayardan canavar gibi özellikler bekleyen, asla kullanma ihtiyacınız olmayacak menülerinde kaybolacağınız bir yazılımın eğitim videosu karşısında ecel terleri dökmeniz de çok gerekli değil. Ha merakınız vardır, “ben bu yazılımı bitiririm aga” diyorsanız, saygım sonsuz.

Kullanacağınız yazılım hangisi olursa olsun, bu yazılımın size videonuzu H.264 MP4 formatında sunabilmesi çok önemli, zira diğer formatların bazıları yüklendikten sonra yayına uygun olması için Youtube tarafından dönüştürüldüğünde kalite kaybı yaşayabilirsiniz. Hele üstüne bu videonuzu Facebook ve benzeri farklı sosyal medya sitelerine yüklemeyi düşünüyorsanız, elinize kalan MP4 formatı olacaktır. Yine de MOV, AVI, WMV gibi formatları da kullanabilmeniz, seçeceğiniz yazılım için bir artı puan olsun.

Listede yer alan programlar arasında seçim yaparken, stabilizasyon, yani görüntüdeki sarsıntıyı gidermesi, auto exposure, yani objektif pozlama süresinin otomatik ayarlanabilmesi, color correction, yani renk tonlamalarını otomatik düzenlenebilmesi, PIP, yani görüntü üstüne bir görüntü daha koyabilinmesi, de-noise, yani görüntüdeki noktaların temizlenebilmesi ve chroma key, yani yeşil ekran etkisine müsaade edebilmesini tercih etmeniz, sizin yararınızadır. Her ne kadar günümüzdeki bir çok aksiyon kamera görüntüdeki sarsıntıyı önlese de, elinizdeki kamerada bu özellik olmayabilir, ve videonuzu elinizdeki yazılımda sarsıntısız hale getirme ihtiyacınız olabilir.

Listeye başlamadan önce artık Microsoft tarafından desteklenmeyen Windows Movie Maker, sadece Mac bilgisayarları destekleyen iMovie gibi yazılımları listeye dahil etmediğimi belirteyim. Buyrun başlayalım.

 • Pinnacle Studio
  Nispeten kolay bir arayüze sahip, üzerinde 200’den fazla efekt ile hazır gelen, makineyi biraz fazla zorlayan, hele 4K video ile çalıştığınızda işlemci ve grafik kartınızı çok yoracak bir yazılım. Şahsen benim için önemi olmasa da Youtube, Facebook gibi sosyal mecralara hazırladığınız videoyu direk olarak yüklemenizi sağlaması bir avantaj olabilir.
 • AVS Video Editor
  Sanırım listede kullanımı en kolay yazılım bu olacaktır. Üzerindeki hazır efektler işinizi epey kolaylaştırsa da, efektlerin profesyonellik konusunda diğerlerinden bir adım geride olduğunu söyleyebilirim. İhtiyaç duymayacağınız kadar dosya formatını birbirine çevirebilmenizi sağlaması oldukça büyük avantaj, üstüne de videolarınızı kolaylıkla düzenlemenizi sağlaması da harika görünse de, videoları düzenleme esnasında, diğer yazılımlar kadar esnek değil. Bu yüzden elinizin altında bulunsun, ama tüm işiniz için tek program olarak tercih etmeyin derim.
 • Sony Vegas Pro
  Gayet profesyonel özelliklere sahip bu yazılım ile tüm işlerinizi yapabileceğinizi belirteyim. Fakat bu yazılımın arayüzü yeni başlayanlar için epey karışık gelebilir. Hatta Vegas Pro öğrenmek yerine Premiere öğrenmek daha avantajlı olabilir. Sunduğu dosya formatı rakiplerine göre daha az, ve en büyük handikapı, projeniz üzerinde çalışırken herhangi bir anda çöktüğünde, projeye kaldığınız yerden devam etmeniz neredeye imkansız.
 • Corel Video Studio
  Kullanımı kolay, üzerindeki özellikler de çok iyi. Ancak bilgisayarınızı Adobe Premiere yazılımından bile fazla zorlayabilir. Çok iyi bir donanımınız olmadan bulaşmanız size saç baş yoldurabilir.
 • Adobe Premiere Pro
  Her şeyi yapabileceğiniz, ancak öğrenmek için biraz emek sarfetmenizi gerektirecek bir yazılım. Şu anda bir çok televizyon kanalında kullanılan, işin standart yazılımlarından birisi olduğunu da belirtmekte fayda var. Ve eklenti desteği ile, diğer yazılımlarda neredeyse hayal edemeyeceğiniz düzenlemeleri yapmanız mümkün. Ancak tekrar edeyim, kullanımı kolay değil.
 • Wondershare Filmora
  Listede yeni başlayanlar için tavsiye edeceğim yazılımdır. Kullanımı ve arayüzü oldukça kolaydır, size gerekecek tüm düzenlemeleri yapabilmeniz için bir çok özelliği, gayet kolay sunmaktadır. Ayrıca internette bir çok efekt paketi bulunmaktadır. Bunların üstüne de çok güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duymamasını ekleyebilirim.
 • ShotCut
  Ücretsiz, open source geliştirilen bir yazılım. Kullanımı biraz zor, arayüz de kolay değil. Ama ücretsiz ve sürekli güncellenen bir yazılım olarak listede her isteğinize karşılık vereceğini belirteyim.
Paylaş:
Kategori:Genel, Manşet
Önceki Yazı
Motosikletle uzun yol için yükleme nasıl yapılmalı?
Sonraki Yazı
KTM Duke 390 ve uzun yol incelemesi…

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: